Składowanie towarów w magazynie polega na przechowywaniu produktów w budynku lub na zewnątrz tak długo, jak pozwala na to specyfika produktu lub do momentu, w którym będą potrzebne. Każda firma musi składować towar, który jest przygotowany do sprzedaży. Aby wykonać szybką realizację zamówienia trzeba mieć do dyspozycji zapasy. Wygodne i funkcjonalne przechowywanie towarów zapewniają stabilne i dostosowane do konkretnych potrzeb regały magazynowe.
Znaczenie przechowywania towarów
Przechowywanie towarów jest konieczne, ponieważ cykle produkcji i konsumpcji nie pokrywają się i trzeba zniwelować różnice czasowe między produkcją, a sprzedażą. Zgodnie z zasadami ekonomii taniej jest produkować duże ilości produktu i przechowywać, niż wytwarzać krótkie serie produktów zgodnie z zamówieniami i organizować drobne wysyłki do nabywców. Przez składowanie produktów można zwiększyć skalę produkcji i lepiej dopasować dostawy produktów do potrzeb rynku. Składowanie różnorodnych produktów w hurtowniach i sklepach powoduje, że produkty są w każdej chwili dostępne dla klienta. Przechowywanie towarów ma ogromne znaczenie dla ich jakości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku magazynów są regały magazynowe.
Najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych
Bez regałów magazynowych nie może istnieć żaden magazyn. Muszą być dostępne pod potrzeby konkretnego towaru. Najprostszym rodzajem regałów magazynowych są regały paletowe, które cechują się uniwersalnością, ponieważ nadają się do składowania towarów paletowanych i niepaletowanych. Jest to obecnie najtańszy system przechowywania towarów. Ich zaletą jest łatwość kontrolowania stanu magazynowego. Regały paletowe Amrack (https://amrack.pl) można dopasować do przestrzeni i wymiarów produktów. Na drobniejsze towary, np.: książki, kosmetyki, żywność, zabawki, buty przeznaczone są regały półkowe. Przeznaczone są do obsługi ręcznej. Z kolei system mieszany półkowo- paletowy na szeroką skalę stosowany jest w hipermarketach.
Zasady wyboru regałów paletowych
Przy wyborze regałów paletowych liczy się nie tylko cena. Wyposażenie magazynu to inwestycja na wiele lat. Wybierając regał do magazynu, należy uwzględnić specyfikę składowanego towaru, jego rotację, wielkość powierzchni magazynowej, rodzaj wózków widłowych oraz rzeczywisty wskaźnik wypełnienia regałów. Niemal 80% przedsiębiorstw wykorzystuje regały paletowe, ponieważ pozwalają na łatwy i szybki dostęp do jednostki ładunkowej, co skraca czas załadunku i rozładunku.
Regały paletowe to najbardziej uniwersalny rodzaj regałów magazynowych. Ich wielką zaletą jest to, że umożliwiają szybką przebudowę magazynu, np.: przestawianie istniejących modułów, dostawianie kolejnych, czy zmianę wysokości półek. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedni odstępów między rzędami regałów. Umożliwia to bezproblemową obsługę towaru. Producenci regałów paletowych najczęściej oferują szeroki wybór akcesoriów i pomoc w dobrze regałów do potrzeb konkretnego magazynu.